Zajęcia logopedyczne

W naszym przedszkolu  prowadzona  jest  profilaktyka  logopedyczna.  We  wszystkich grupach  wiekowych  organizowane  są  na  bieżąco  zajęcia  ortofoniczne. Należą  do  nich  ćwiczenia:

• oddechowe,
  • fonacyjne,
  • logorytmiczne,
  • słuchowe,
  • ćwiczenia  usprawniające  narządy  mowy,
  • ćwiczenia  motoryki  małej  i  dużej.

WSKAZÓWKI  DLA  RODZICÓW

Jak  skutecznie wspomagać  rozwój  mowy  dziecka?

w  procesie  kształtowania  się  mowy  ogromną  rolę  odgrywają  rodzice. Są  oni pierwszym  i  najważniejszym  wzorem,  który  dziecko  będzie  próbowało  naśladować.

A  oto  kilka  rad w  jaki  sposób  skutecznie  wspomagać  rozwój  swoich  dzieci:

1. Do  dziecka  mówimy  już od  pierwszych  dni  jego  życia,  stosując  tzw kąpiel  słowną. Wykorzystujemy  do  tego  codzienną  aktywność. Komentujemy  możliwie  często  to,  co  sami  robimy i  co  robi  dziecko. Mówmy  do  naszego  dziecka  wyraźnie  i  powoli,  by  wszystkie  wypowiadane  przez  nas  słowa  były  czytelne.
  2. Zadbajmy  o  to,  aby  dziecko  prawidłowo  nauczyło  się  żuć (żucie  powinno  odbywać  się  ruchami  okrężnymi), odgryzać (prawidłowe odgryzanie możliwe  jest  po wyrżnięciu  siekaczy - powinno  być  przednie  tzn dziecko powinno  odgryzać pokarm  przodem),  oddychać ( w czasie spoczynku  nosem, podczas  mówienia - ustami).
  3. Czytajmy i opowiadajmy  dziecku  bajki,  wierszyki.
  4. Śpiewajmy  dziecku  piosenki, kołysanki.
  5. Wspólnie  nazywajmy  przedmioty  z najbliższego  otoczenia (tłumaczymy do  czego  służą,  jak  są  zbudowane)
  6. Wspólnie z  dzieckiem  bawmy  się  w  zabawy  dźwiękonaśladowcze, zabawy  językowe, zabawy  paluszkowe.
  7. Słuchajmy  tego,  co  do  nas  mówi  dziecko. Nie  wyręczajmy  dziecka  w  mówieniu,  niech  spróbuje  nam  przekazać  swoje  potrzeby  słowami. Bądźmy  cierpliwi - nie przerywajmy dziecku, pozwólmy  dokończyć  wypowiedź.
  8. Zachęcajmy  dziecko  do  mówienia - stawiając  dziecku  pytania. Sami  odpowiadajmy  na  pytania  dziecka cierpliwie  i wyczerpująco.

Czego  nie  powinniśmy  robić?

Przede  wszystkim  nie  dostarczajmy  dziecku  nieprawidłowego  wzorca  mowy - unikajmy zdrobnień, spieszczeń. Unikajmy  podawania  dziecku  smoczka. Jeśli  już  się  na  to  zdecydujemy  wybierzmy  taki,  który  dostosowany  jest  rozmiarem  do  wieku  dziecka. Nie  poprawiajmy "stale" wymowy  dziecka, prosząc  by powtórzyło  "lepiej". Nie  krytykujmy  mowy  dziecka  w  jego  obecności  ani  w  obecności  innych  osób. Nie  porównujmy go  z  rówieśnikami. Chwalmy  za  każdą aktywność  słowną.