Edukacja regionalna

Dzień  19 października 2017 roku stał  się  dla  naszego  przedszkola  pamiętnym dniem - wówczas  własnie, podczas  uroczystości  z  okazji  60-lecia  istnienia placówki,  została  nadana  jej  nazwa  "Mali  Górale".

Nazwa  ta  wywodzi  się  z  tego,  iż  nasze  przedszkole  jest  silnie  zakorzenione  w  tradycjach  regionu  i  od  wielu  lat  systematycznie  kultywowane  są  okoliczne  zwyczaje  ludowe.

W  związku  z  tym  w  salach  zajęć  powstały  kąciki  regionalne,  w  których  zgromadzono  przedmioty  codziennego  użytku stosowane w dawnych  gospodarstwach,  rzeźby,  hafty i ozdoby  ludowe.

Dla  naszych  przedszkolaków  uszyte  zostały  stroje  regionalne,  w  tym  również  stroje  pasterskie,  w  których  dzieci  pięknie  prezentują  się  między  innymi  podczas  uroczystości  przedszkolnych.

Przedszkole  posiada  także  programy  edukacyjne  dotyczące  regionalizmu,  zgodnie  z  którymi   planowane  są  zajęcia  dydaktyczne  dotyczące tradycji  i  zwyczajów ludowych  oraz  podejmowane  są  działania  promujące  postawy  regionalne. Dzieci  poznają  m.in. tradycyjne  obrzędy  świąteczne, sztukę  ludową  i  jej  twórców,  zaznajamiają  się  ze  zwyczajami  dotyczącymi  poszczególnych  pór  roku (np Andrzejki, kolędowanie, Marzanna) oraz  pracami  w gospodarstwach domowych  i  rolnych.

Działania  podejmowane  przez  przedszkole  wyzwalają  w  dzieciach  prawdziwe  umiłowanie  swojego  domu  oraz  regionu,  jako  małej  ojczyzny.

Edukacja regionalna

Utworzono dnia 25.10.2017, 08:32